0446 223 69 69

Sosyal Medyada Biz}

HİPNOTERAPİ
Hipnoterapi Erzincan Psikolojik Destek ve Danışmalık Vecdi ŞİLTU

SÜBLİMİNAL TELKİNLER VE GÜCÜ

SÜBLİMİNAL TELKİNLER VE GÜCÜ

SÜBLİMİNAL TELKİNLER VE GÜCÜ    

 

Subliminal telkinler insanların bilinçaltına göndermek istenilen bazı mesajları farklı yöntemler aracılığıyla birey bilinçaltına yerleştirmektir. Bu yazımızda subliminal telkinlerin ne olduğu, nasıl uygulandığı, neden uygulandığı ve nelere sebebiyet verdiğini yazacağız. Bu telkinlerin faydalı olup olmadığını değerlendirmeye tabi tutacağız.

Peki; bilinçaltı nedir? Bilinçaltından biraz bahsedelim.

Bilinçaltı; insan yaşantısında duygu, düşünce, olay, anı ve hatıra gibi birey hafızasında yer eden önemli önemsiz farz ettiğimiz bütün etkenlerin beyinde kodlanıp saklandığı küçük bir alandır. Bu alan bireylerin hayatlarında yaşadığı basit olayları hafızada muhafaza edilerek saklanmaktadır. Bilinçaltı hayatımıza çoğu zamanda yön vermektedir. Bilinçaltımız tüm duygusal hareketlerimizde inançlarımızda saklıdır. Yani bu yüzdendir ki hayatımızdaki çoğu karara bilincimizi kullanarak değil bilinçaltımızın hayata yansıma olarak karar verdik. Peki; bilinç nedir?  Bilinç; beynimizin karar komuta merkezidir aslında. Bütün bilgilerimizin işlendiği yerdir bilinç. Yaşamış olduğumuz duygusal kuramların incelendiği yerdir bilinç. Beynimizin mantıksal işlevlerinin de çoğunda bilinç devredir. Yani genel bir bakış açısıyla baktığımız zaman bilinç hayatımıza yön veren önemli bir nokta olduğu düşünürken bilinçaltına yerleşen bir etken bilinç’ten daha fazla hayatımıza yön ve şekil verebilir.

Bilinçaltımızın ana işlevlerinden biraz bahsetmemiz gerekirse. Hayatımız boyuna süregelen bütün hatıralarımızın depolandığı yerdir bilinçaltı. Tabi bu hatıraları sanki o anı yaşıyormuşuz gibi kokusuyla tadıyla sunmaktadır bize, bilinçaltı. Bunun yanı sıra hatıraların düzenlenmesi ve akla daha kısa yoldan basit bir şekilde gelmesini sağlayabilecek şekilde basit dizinler kullanır.

Duygularımız ve bu duygularımızın sebebiyet verdiği bütün davranışlarımızda birer bilinçaltı ürünüdür. Burada bilinçaltımız duygularımızı da yönetip ve düzenler. Bazı duyguları ön plana çıkarırken bazı duygularında baskın kalmasını sağlamaktadır bilinçaltı.

 

Peki; bizim ana konumuz sübliminal mesaj nedir? Subliminal mesaj diğer bir anlamıyla bilinçaltı mesajıdır. Subliminal mesajlarda insanların ilk bakışta görmemeleri amaçlanmaktadır.  Yani insana verilmek istenen bir mesaj resim, nesne, yazı gibi birçok bilincimize işleyen organların içlerine gizlenmiş, insan bilincinin ilk bakışta belki daha sonra bile görmesi istenmediği mesajlardır. İnsan bilincinin bu mesajların farkına varmadığı ancak bilinçaltımızın bunun farkında olduğu tahmin edilmektedir.Sübliminalmesajlar nelerdir diye düşünecek olursak, sübliminal mesajların artık bir limiti yoktur. Çünkü sınırsız bir şekilde hayatımızın her yerinde ve her şekilde olabilen bu subliminal mesajlar insanlara aşılanmak istenen her duyguyu kolaylıkla aşılayabilmektedir. Subliminal mesajlar en çokta medya ve sosyal medya aracılığıyla insan yaşantısındaki yerini göstermektedir. Bunun sebebi de insanların medyayı hayatlarında çok fazla yer almayan kısa süren aktivite olmaktan çıkarıp bunları ihtiyaç gibi iş gibi benimsemeleridir. Bu benimseme ve fazlasıyla medya vakit ayırmanın her türlü istismarına maruz kalmak zorunda kalıyoruz. Hepimiz haberleri hep yakından büyük heyecanla takip ederiz ama hiçbir haberin geri planını düşünmez sorgulamayız. O haberin yanlış olma ihtimali hiç bizi düşündürmez. Çoğu haberde de zaten medya canavarlarının, bazen sübliminal mesajlar aracılığıyla bazen de direkt olarak kandırılmakta ve bilinçaltımıza istediklerini her ne kadar isteme sekte yerleştirmiş bulunmaktayız. Filmlerde, tiyatrolarda,  reklamlarda ve bunlara benzer birçok yerde insanlara verilmek istenen mesajlar çok rahatlıkla subliminal bir şekilde bireylere aşılanmaktadır. Bu subliminal mesajlara örnekler vermemiz gerekirse. Filmlerde insanların giydikleri ve moda adı verilerek bir şekilde insanların nasıl giyinmesi gerektiğine yön verilmektedir ve çoğu insanın bilinçlerinin kabul etmeyeceği olguları bu şekilde bilinçaltına yerleştirerek bireylerin bir zaman sonra bireylerin bilinçaltlarının gün yüzüne çıkarılması sonucu toplumda ki değişimleri sağlamak. Dizilerde ki insanların yediği yemekler, içtikleri içecekler, sergiledikleri davranışlar toplumların bilinçaltına rahatlıkla yerleştirilmektedir.

Bunların dışında insan ahlakını ciddi anlamda değiştirip, yozlaştırıp ve toplumların sahip oldukları benlikleri yok ederek yerine yeniden toplumun ahlakına zarar verecek mesajlar aşılanmaktadır.

Reklamlarda da fazlasıyla etkilidir subliminal mesaj. En basit yöntemle bireylerin zihinlerine çok iyi,güzel ve benimsenen bir nesne, varlık, olay veya kişilerin üzerinde bir reklam işlenerek reklamı yapılan ürünün toplumunun bilinçaltına yerleştirip o ürünü cazip kılmaktan ve birey zihinlerinin o ürün üzerindeki düşünme yetisini kaybettirmektir. Yani bireylerin bir ürün alırken onun üretiminden son kullanımına kadar olan zamanda geçen aşamaların ve içeriklerin önemini düşünmesine izin vermeyecek şekilde; istedikleri kalitede olmayan bir ürünü hiç düşündürmeden satın almalarını sağlamaktır. Aynı şekilde kötülenmesi gereken bir konunun çok rahat bir şekilde kötülenebiliyor. İnsanların sevmediği, nefret ettiği, benimsemek istemediği nesne, kişi ve durumlar kullanılarak yine aynı şekilde insanın bilinçaltında o olguyu bir daha benimsememek üzere kötülemektir.

Reklamlar ve filmlerde uygulanmaya çalışan bilinçaltına etki metodlarına kısaca bir göz atalım:

Bir sigara markası olan CAMEL sigarasının paketindeki sembol olan deve resminin bir bacağında çıplak insan şekli olduğu dikkatli bakıldığı zaman görülebilir.
Bir başka örnek ise bir kola markalarından biri ürününün üstüne cinsel içerik figürü kazıması.

Başka bir kola markasının ise kutu tasarımında sexyazısının gizlice çizgilerin arasına gömmüş ve bu şekilde satışlarını arttırmıştır.
Başka bir yöntem ise ses dosyalrına gizlenmiş olan subliminal mesajdır. Üzerinde oynanabilen değişiklik yapılabilen mp3 ses dosyaları bu subliminal mesajlar için eşsiz bir harikadır. Herkesin bildiği üzere insan kulağı belirli frekans aralıklarındaki sesleri duyabilir. Hayvanlar ve insanların, hatta hayvanların bile kendi içinde duyma frenkanslalı farklılık göstermektedir. Ve bu hayvanlarından belirli bir ses düzeyinden sonra insanlar gibi rahatsızlık duyduğu bazı frekanslar vardır.i. bizim dinlediğimiz bir müzik veya karşımızda konuşan bir insan bizim kulağımıza rahatszılık vermiyorsa ve biz bundan rahatsızlık duymuyorsak o sesin bizim duymamız için ideal olan bir ses frekansında olmasından kaynaklanmaktadır. Buradaki subliminal mesaj ise yine aynı mantıkla ilk dinlediğimizde müziği o ahengiyle farkına varamadığımız ama bilinçaltımıza yerleşiceksublımınaltelkınler hazırda beklerken bilinçaltımıza yerleşmiştir artık. Tabi bütün bunlar olurken biz keyifle şarkımızı dinleriz. Bu tür mesajları da genel olarak toplum bozulmalarından başka hiçbir işe yaramayan daha çok hafif metal müziklerde kullanılmaya çalışıldığı iddia ediliyor.Yine bu iddiaya göre de bu müziklerde satan (şeytan) kavramı çokça işleniyormuş.

Subliminal telkinler yukarıda örnekleri olduğu gibi örneklerin çoğaltılabileceği subliminal telkinler çok basit yöntemlerle insan hayatına etkiyebiliyor.

 

Subliminaltelkinlerde toplumlar kullanılmaktadır. Subliminal telkinlerde sadece bireylere aşılanmak istenen bir olgu ve bu olguyu kendi çıkarları çerçevesinde aşılamaya çalışan kötü zihniyetler mevcuttur. Bunlar tamamen toplumları kullanmak ve toplumları istedikleri gibi şekillendirmek için yapılan oyunlardır.

Tabi bizlere çok basit görünen ve en ufak bir bilinçaltı yerleştirmesinin toplumda neler değiştirdiğinin farkına varmaktayız. Maalesef ki bilinçaltı hiçbir şeyi unutmuyor. Bilinçaltının bu özelliğinin toplumda iyi amaçlı kullan kişiler yok denecek kadar az bulunmakta. Bütün topluluklar subliminal telkinleri kendi çıkarları doğrultusunda maddi kazanç elde etmek için kullanıyor ya da bir toplumda yapılmak istenen değişimleri sağlayabilmek için, kültürlerine, dinlerine, inançlarına, hareketlerine, davranışlarına, konuşmalarına kısacası insan bütün hayatına subliminal etkiler ile küçük görünen değişimler yapılarak toplumların başkalaşması sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu yüzdendir ki insan yaşantısında bilinç altına yerleşen sübliminal telkinler uzun vadede insan hatayatına, toplum yaşantılara nasıl etkilerde bulunduğu gözler önüne serilmektedir.

24 Ağustos 2016

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN