0446 223 69 69

Sosyal Medyada Biz}

HİPNOTERAPİ
Hipnoterapi Erzincan Psikolojik Destek ve Danışmalık Vecdi ŞİLTU

Sınav Stresi Ve Bu Aşmanın Yöntemleri

Sınav Stresi Ve Bu Aşmanın Yöntemleri

Sınav Stresi Ve Bu Aşmanın Yöntemleri

Sınav stresiyle karnınıza ağrılar mı giriyor veya onunla boğuştuğunuzu mu düşünüyorsunuz? O bilmediğiniz soruların başına oturma hissi sizde kalp çarpıntısı ve soğuk soğuk terlememi yaptırıyor? Gevşeyin! ! O düşüncelerden kurtulmak basit aslında bunu sınav stresinibasit stres azaltma yöntemleri kullanarak üstesinden gelebilirsiniz.

Nefes alıp vermenin sizi rahatlattığını hatırlayın. Birkaç tane derin nefes alıp verin ve alıp verdiğiniz her nefeste zihninizin boşaldığını ve rahatladığınızı düşünün, gevşemenin size vermiş rahatlığı hissedin. Aslında bu basit bir iştir fakat sınav paniğiortaya çıkınca pek düşünülmez.

Her şeyin yolunda gideceğini düşünün. Aslında sınavı size başarısız kılacak en büyük şey olumsuz konuşarak veya düşünerek kendinizi sıkıntıya sokmanızdır yada panik etmenizdir. Olumlu şeylere odaklanın. Kendinizle konuşarak aslında kolay bir iş olduğunu ve bunu başara bileceğinizi söyleyin. Bunu yapabileceğinize kendinizi inandırın. Sınavdan100 üzerinden 100 almamanızın sizin için dünyanın sonu olmayacağını kendinize hatırlatın.

Egzersiz için kendinize vakit ayırın. Beyninizi geliştirmenin diğer bir iyi yolu da, vücudunuzun o kısmındaki kan akışını düzenlemeniz ve geliştirmenizdir. Egzersiz bunun için biçilmiş kaftandır. Ayrıca egzersiz yapmak endorfin seviyesini artırarak duygusal stresiazaltmaya yardımcı olur ve sizi bir nebze rahatlatır.

Çok fazla çalışmayın. Sınav kaygısıyaşarken bir de her boş dakikanızda veya bulduğunuz boş anınızda derse oturmayın. Bütün bilgileri aldığınızı ve her şeyi yapabildiğinizi düşünmek için bunu yapıp emin olmak istiyorsunuz. Bununla ilgili problem şu; eğer beyine ara verdirmezseniz sadece bilgiyi kısa zamanla hafızada tutarsınız,uzun zamanlı hafızaya bilginin geçişi biraz gecikecektir ve her seferinde bu biraz daha zorlanacaktır. Eğer beyninizi dinlendirmezseniz ve yorulursa, fonksiyonlarda zayıflama olur. Çalış saatlerini daha kısa tutup ve bunu programlı bir şekilde ilerletirseniz kendiniz beyninizi daha fonksiyonlu şekilde kullanabilirsiniz. Zamanınız varken hayatınızı planlayın yoksa her şey için  geç olabilir.
 Sınav stresinialt etmeniz sizin ileriki yaşantınızda daha iyi yerlere gelmenizde de yardımcı olur. Zihin sağlığınızın düzenli ve yerinde olması için kendiniz için gereken molayı verin kendinizi dinlendirin. İhtiyacınız olan molaları vermekten kaçınmayın. Günlerce yada saatlerce çalışmak sizi bir yere kadar idare eder ondan sonrası size başarıyı getirmeyecektir.
İlk okula başladığında çocuklardaki sınav stresleride başlar. Çocuklarımızın iler ki yaşantılarında ve eğitim hayatındaki geleceğini etkileyen sınavlarda başarılı olup olmamaları hem çocuklarda hem de ebeveynlerde streseneden olabilir. Sınav stresi sınavın başında, ortasında ve sonunda değişik etkiler gösterebilir. Bedensel, zihinsel ve duygusal etkiler gösteren bu belirtiler hem ebeveyn hem de öğretmen tarafından izlenip bunlara gerekli önemlerin alınması için gereken çabayı göstermelidirler.

 

 

Sınav Stresi Aşıldığında Başarıya Daha Yakınsın Demektir…

Okulların bitmesine yakın, öğrencilerin gelecekteki eğitim hayatlarını ve yaşantısını belirleyen sınavlar ve bu sınavların telaşı öğrencinin ve öğrenci velisi olan aile bireyinin duygusal yapısını etkiliyor.Medicana Sivas Hastanesi Psikolog Begüm Çayır, çocukların geleceklerinibelirleyen, onlarla birlikte ailelerine de sıkıntı veren sınav stresiile baş etme yolları hakkında farklı bilgiler verdi.  Öğrenci ailelerinin öğrencinin girdiği sınav ve bu sınavın öğrenci üzerisin deki etkiler üzerinde bilgi verdi.

Sınavlar Kişilerin Kişiliklerini Belirmede Etkili Bir Araç Değildir…

Öğrencinin girdiği sınavveya sınavlar onların kişiliklerini ölçmek için değil onların okulda aldıkları bilgiyi ne kadar iyi kullandıklarını göstermek için ve ilerdeki eğitim hayatlarını şekillendirmek için kullanılan bir araçtır. Bu sebeple sınavlar hem çocuk için hem de onların iyi bir geleceğe sahip olmasını isteyen ailesi için çok önemlidir. Psikolog Begüm Çayır, ebeveynleri, sınavların belirli alandaki bilgi ve becerileri ölçmek için yapıldığı ve çocuklarının kişiliğiyle ilgili ölçmemeleri konusunda uyardı. Özellikle ailelerin öğrencinin kişiliğini bu sınavlara bağladığı başarısız olan öğrencinin kişiliğine laf edileceğini sanan öğrencibaşarısız olacağını düşününce panikliyor ve bu paniklemenin sonucunda strese giriyor, strese girince de başarılı olacağı varsa da başarısı oluyor.

Sınav Kaygısı Herkesin Hayatında Olmasına Rağmen Çözülebilir Bir Sorundur…

Bütün öğrencilerin sınav stresiaynı nedenle olduğu için aslında çözümü kolay yani bu problemin çözümü uygulayıp rahat edebilirsiniz. Bunlardan birisi sınava iyi hazırlanmadığını düşünmek bununda çözümü aslında kolay zamanı iyi yöneterek düzenli bir çalışma planı ile bu problemin üstesinden gelebilirsiniz. Zamanı iyi yöneterek sınavaçalışırsanız programınız iyiyse bunun faydalı olduğunu ve daha rahat sınavlara girdiğinizi göreceksiniz. İyi bir çalışmadan sonra halen bir kaygınız var bir uzman desteği almanız faydalı olacaktır.

Sınav Stresinin Yarattığı Duygu ile Durum Bozukluğu Hayatını Etkiler…

Sınava iyi hazırlanmasınarağmen sınav esnasında hızlı kalp atımı, terleme –titreme, dilin damağın kuruması, mide şikâyetleri, baş ağrısı, ishal-kabızlık şikâyetler aslında sınav iyi geçmezse sınavdan sonra yaşayacağı, mutsuzluk, huzursuzluk, öfke-kızgınlık, korku, hayal kırıklığı, ümitsizlik mahcubiyet gibi etkenlerin sınavda düşünüp dışarı vurmasıdır. Burada iş aileye düşüyor onlara sınavları kötü geçse de bu duyguları yaşatmamaya özen gösterin.

Sınav Stresi İçin Önceden Nedenler Belirlenmeli ve Bu Bedenlerin Çözümü Araştırılmalı…

Öğrencilerin sınav stresinin yaşamasının nedenlerinibelirlenmesinin önemi fazladır ve bu nedenlerin çözümü araştırılıp bulunmalıdır. Kötü çalışma alışkanlığı, verilen sorumlulukları yerine getirmeme, zamanı planlı ve programlı kullanmama, başarısız olma ve sınavda yetiştirememe korkusu, ailelerin beklentilerinin önemli bir etken olduğu ve strese neden olan en büyük etmenlerden biri olduğu aşikâr. Bu tarz nedenlerin uzmanlardan yardım alarak kaldırmak mümkün olduğunu bilmemiz gerekir. Stresten kurtulmak için ise ‘’ Öncelikli olarak beyin oluşturulan olumsuz düşünce ve yargıları beynimizden kaldırarak yerine olumlu ve başarılı olacağını düşünerek çalışması gerekir bunun yanı sıra kendinizi ikna edebileceğiniz iç diyaloglar kurmanız önemlidir’’ . Bir kişinin kendini beceriksiz, başarısız ve sakar olduğunu düşünerek kişinin beynini bu yönde şartlaması sonucu beyin kişinin hareketlerini düşüncelerini ve yapısını o yönde değiştirmeye çalışır ve bunu atlatmanın yolu olumlu ve iyi iç konuşmaların yapılmasıinsanın kendine güvenmesi ile mümkündür.

Sınavdan Önce ve Sınavdan Sonraki Tutum Sınav Kaygısı İçin Önemlidir…

Sınavdan önce yapılacaksporun olumlu ve güzel duygular yaratacağının altını çizerken, sınav yerini önceden görüp orayı gezmek, sevdiğiniz kişilerle güzel vakitler geçirmenin, iyi uyumanın, iyi beslenmenin, birkaç gün önceden ders çalışmayı bırakmanın, kendilerine güvenmenin, telaşlanmamak için sınava erken gitmelerinin tavsiye edilmişti bunları yaparak daha rahat bir sınav saati geçirebilirsiniz. Sınava başlarkenkitapçık üzerindeki yönergelerin iyi okumalarının ve zaman zaman duruş değiştirmelerinin sınıf içerisindeki diğer kişilere dikkat etmediği sürece daha rahat olacağını düşünebilirsiniz. Sınıftaki diğer insanlar panik olabilir bu soruların zor veya soruların uğraştırıcı olduğunu göstermez bu o panik olan kişinin çalışmadığını veya onunda başarısızlıktan korktuğunu işaret eder ona bakarak sizde paniklemeyin. Sınav esnasındaen iyi bildiğiniz dersten başlamanız, sizi oyalayacağını düşündüğünüz soruların yanına işaret koyarak devam etmeniz durumunda sınavda daha rahat edebilirsiniz. Sınav bittikten sonrakendilerini ödüllendirmelerini ve başarısız oldukları konu hakkında çalışma yapmaları gerektiğini onlara söyleyin, onlara yarım edin.

Son olarak evlatlarınıza, onlar başarısızda olsa bir şey yapamasalar daonlara değer verdiğinizi onları sevdiğinizi ve onları hep seveceğinizi belirtin onlara insan olarak değerli olduklarını gösterin.

24 Ağustos 2016

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN