0446 223 69 69

Sosyal Medyada Biz}

HİPNOTERAPİ
Hipnoterapi Erzincan Psikolojik Destek ve Danışmalık Vecdi ŞİLTU

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

Hİperaktivite Nedir?

Hiperaktivite kelimesi günümüzde her ne kadar  yerinde duramayan ,enerjisi bir türlü bitmeyen  çocuklar için kullanılsa da aslında tam olarak bununla sınırlı değildir. Hiperaktif çocuklar ilgilerini çekmeyen bir konuda 3-4 dakikadan fazla uğraşamazlar ,öğrenmede güçlük çekebilirler, yapacaklarının ve yaptıklarının sonunda neler olabileceğini düşünmezler ,anlık kararlar alırlar, bir şeyle uğraşırken birden o işi bırakıp başka uğraşlar arayabilirler ,yolun karşısında dikkatlerin çeken bir şey olduğunda hiç düşünmeden karşıya geçmeye çalışabilirler, hareket eden  bir araçtan yolda gördüğü bozuk parayı almak için kapıyı açıp hiç düşünmeden arabadan inmeye çalışabilir . Bunların tümü dikkat dağınıklığından kaynaklanan hareketler olduğundan hiperaktivite hastalığının dikkat dağınıklığına yol açan bir davranış sorunu olarak tanımlanması daha doğru olacaktır. hareketli olan çocuğa direk hiperaktif diyip geçmemiz kesinlikle doğru olmayacaktır.hiperaktiflik teşhisi psikologların koyması ve olabildiğince bu hastalık hakkında bilgi alınıp çocuğunuza psikologunuzun verdiği tavsiyelerini uygulayarak yaklaşmanız sizin ve çocuğunuz için en doğrusu olacaktır.

 

hiperaktivite hastalığına neden olan durumlar nelerdir?

hiperaktiviteye neden olan durumlar henüz daha kesin olarak bilinmemekle birlikte bu konuda hakkında farklı görüşler ve araştırmalar mevcuttur. hastalığın genetik olarak anne ve babadan kaynaklandığını düşünen araştırmacıların yanı sıra hastalığın nörolojik olduğunu savunan psikolog ve araştırmacılarda mevcuttur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların beyinlerinin ön kısmında bulunan kimyasal ileticilerin çalışma sistemlerinde bozukluk olduğu tespit edilmiştir. Beynin bu bölgesinin  görevi konsantrasyon  ,planlama  ,odaklanma  ,hafıza  gibi beyin fonksiyonlarının gerçekleştirilmesidir. beyin bu fonksiyonları yerine getiremediğinden dikkat dağınıklığına sebep olur.

Çocuklarda Hiperaktivite Belirtileri nelerdir?

hiperaktif bir  çocukta ya hareketlilik yada dikkat dağınıklığı ön plandadır. Çocuğunuzda hareketlilik ön plandaysa çocuğunuz yerinde duramaz , sürekli bir şeyler sorar ve konuşmak ister, oyun oynarken sessizce oynayamaz , ödev yaparken çok çabuk sıkılır ve ödevini yarıda bırakıp bahaneler uydurmaya çalışır ,konuşmalarınızı böler ve beklemekte zorlanır. Eğer dikkat dağınıklığı ön plandaysa detayları fark edemez ,sizi anlamakta güçlük çeker, insanları dinlemekte zorlanır ,gözü dalar ,okul araç ve gereçlerini sürekli kaybeder , söylenen şeyi çok çabuk unutur ,dikkatsizliğinden dolayı hatalar yapar, defter düzenine ve yazısına dikkat etmez.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu anne ve babanın çocuk yetiştirme şekline bağlımıdır?

araştırmalar anne ve babanın çocuğu yetiştirirken sergilemiş oldukları tutumların hiperaktivite üzerinde pek etkisi olmadığını göstermiştir ancak tedavi sürecinde ailenin ilgi ve alakası çocuğun tedavisinde çok büyük rol oynamaktadır.

diikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar özel bir eğitim almalı mıdır?

hiperaktivite hastalığı zeka geriliği olarak düşünülemez. Çocuğunuzun dikkatini toplayamamasından kaynaklanan bir problemdir bu nedenle okulda beklenen başarıyı gösteremeyebilirler.  çocuğunuzda her hangi başka bir rahatsızlık yoksa öze bir eğitime gerek duymayacaktır.

Çocuğunuz hareketli olmasa da hiperaktif olabilir mi?

hiperaktiflik halk arasında aşırı hareketlilik anlamında kullanılabilir ancak bu kelime hastalığı tam olarak yansıtmıyor.yani çocuğunuzun aşırı hareketli olaması çocuğunuzun hiperaktif olduğu anlamına gelmez. hiperaktivite hastalığı ailelerden alınan şikayetlere bakılınca aşırı hareketliliğin tek başına veya dikkat bozukluğunun tek başına olarak görülebileceğini göstermiştir.fakat genel olarak bu iki durum hiperaktif çocuklarda bir arada bulunmaktadır.

 

 

Dikkat dağınıklığını önlemek için neler yapabiliriz ?

Çocuklarda dikkat dağınıklığı görsel yada işitsel olabilir. Çocuğunuz görsel nesneler sebebiyle bir şeyleri idrak etmekte zorlanıyorsa çocuğunuzun dikkatinin dağılmaması için dikkatini çekebilecek nesnelerin bir kutuya yada çekmeceye konması, ders çalışacağı masanın dağınık olmaması, mümkünse dolabın kapıya doğru konmaması dikkat dağınıklığını azaltacaktır. Çocuğunuz işitsel olarak anlamada zorlanıyor anlatmak istediklerini anlamakta güçlük çekiyorsa olabildiğince sade ve yavaş konuşmanız olabildiğince göz teması kurmanız aynı cümle içerisinde birden fazla istekte bulunmayın isteklerinizi teker teker söylemeniz , bağırarak değil de sakin bir şekilde konuşmanız çocuğunuzun sizi işitsel olarak daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır. çocuğa kazandırmak istediğimiz bir davranışı kazandırmak için örneğin ;Güzelce paketlenmiş bir kutunun üzerine 7 kurdele bağlarız ve her yaptığı güzel davranış için 1 kurdeleyi açmasını ve sonunda kutu içersindeki ödüle ulaşmasını sağlayarak güzel davranışları severek isteyerek yapmasını sağlayabiliriz. bu etkinlik çocuğu iyi davranışları yapması için motive edecektir. ve yaptığı işten yada davranıştan sıkılmasını engelleyecektir.

hiperaktif çocuklarla daha rahat iletişim kurmak için neler yapılabilir?

hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar genellikle söz dinlemezler başlarına buyruk hareket ederler. yaptıkları şeyin sonucunu düşünmezler ona kızmanız bağırmanız hiçbir şeyi değiştirmeyeceğinden tartışmayı olabildiğince kısa tutmanız daha iyi olacaktır. onunla konuşmak için sinirlerinin yatışmasını bekleyip durumu sade  ve anlaşılır bir şekilde yaptığının yanlış olduğunu anlatmanız çocuğunuzun psikolojik olarak yıpranmasını engelleyecektir. Yanlış bir davranışında uzun uzun öğüt vermek çocuğunuzun sıkılmasına neden olacaktır ve sizi dinlemeyip farklı konular hakkında düşünecektir konuşurken dinlenmemek sizi de hayli sinirlendirecektir bu durum olayı daha da karmaşık hale getirecektir. çocuğunuza öğüt vermek yerine yanlış davranışını nasıl telafi edebileceğini düşünmesini sağlamanız ona daha yardımcı olmanızı sağlayacaktır.  Hiperaktivite bozukluğu yaşayan çocukların çoğu ödevlerini yaparken , bir işle uğraşırken ,okula giderken hatta kıyafetlerini değiştirirken bile genellikle isteksiz olurlar. sürekli acele etmesini  söylemeniz çocuğunuzun hızlı davranmasını sağlamayacağı gibi size umursamıyormuş havası vereceğinden sizinde sinirlenmenize sebep olacaktır. bir işi süre yapması için ona süre tanıyınız örneğin “bir saat içinde ödevlerini bitirmeni istiyorum.” demeniz ona daha anlaşılır gelecektir. Çocuğunuza iyi davranışlarından sonra küçük ödüller vermeniz onun iyi davranmasına yardımcı olacaktır. çocuğunuzun yanlışları daha fazla olacaktır. eğer hatalarına odaklanacak olursanız ona daima ceza vermek durumunda kalırsınız. kötü davranışlarından dolayı ona ceza vermeye kalkmanız yanlış bir davranış olacaktır çünkü hiperaktivitenin bir hastalık olduğunun hiçbir zaman unutulmaması gerekir. sıkıntı yaratabilecek durumları önceden tahmin edip bunlara olabildiğince engel olmaya çalışmalısınız. çocuğunuza sevgi ve ilgi ile yaklaştıkça o da azda olsa çabalıyorsa problemin çözümüne çok yaklaştınız demektir.

 

 

 

Hİperaktivite hastalığının Tedavisi Var mıdır ?

Hiperaktif insanlar için kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Olabildiğince onları anlamak onlar karşısında sakin kalmak ve anlaşılır bir dil kullanmak psikologlardan yardım almalarını sağlamak onunla olabildiğince vakit geçirmeye çalışmak ve doktor kontrolünde kullanılacak ilaçlarla hiperaktif çocukların hayatını daha da kolaylaştıracaktır. ilaç kullanımının hastalık üzerinde daha etkili olduğu gözlemlenmiştir. ancak aileler genelde ilaç tedavisine sıcak bakmamaktadır. ilaç tedavisinin yanı sıra dikkat dağınıklığını önlemek için pedagojik eğitim alması sağlanabilir. önemli olan hastalık tanısının doğru konulmuş olması ve tedavinin doğru yöntemler kullanılarak yapılasıdır.

Tedavi edilmemek çocuğunuzun gelecekte nasıl etkiler ?

Çocuğunuzun iyi derecede bir zekaya sahip olması dikkatini toplamakta ve odaklanmasında sorun yaşayacağı için yeterli olmayacaktır. buda çocuğunuzun okul hayatında başarısız olmasına sebep olacaktır. diğer çocuklardan farklı olduklarından sürekli eleştirileceklerdir buda çocuğunuzun kendine olan özgüvenini kaybetmesine ve davranış bozukluklarının artmasına neden olacaktır. Yapılan araştırmalar sonucu hiperaktif çocukların ergenlik dönemi ve sonrasında alkol tüketimine daha yatkın oldukları belirlenmiştir. bu nedenle çocuğunuzda hiperaktivite bozukluğu varsa en kısa zamanda bir psikologdan yada psikiyatrdan yardım almanızı tavsiye ediyoruz.

24 Ağustos 2016

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN