0446 223 69 69

Sosyal Medyada Biz}

HİPNOTERAPİ
Hipnoterapi Erzincan Psikolojik Destek ve Danışmalık Vecdi ŞİLTU

Depresyon Hastalığının Tedavisi Ve Hastaya Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Depresyon Hastalığının Tedavisi Ve Hastaya Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Depresyon Hastalığının Tedavisi Ve Hastaya Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Depresyon Nedir?

İnsan vücudunda en uzun süre aktif olarak çalışan organlarımızdan biri şüphesiz beyindir. yemek yerken ,araç kullanırken ,ders çalışırken ,televizyon izlerken ,yemek yaparken kısacası hayatımızın her anında beynimizin fonksiyonlarına ihtiyaç duyarız ve beyin fonksiyonlarını kullanırız. Depresyon rahatsızlığı ise beynimizin ön bölgesinde yaşanan o dönemdeki duygularımız ile alakalı bir hastalıktır. depresyona giren insanlar çok üzgün yada umutsuz davranışlar gösterirler. Bazı kişiler yapı gereği yaşanan olaylar üzerinde çok fazla düşünürler ,küçük bir şeyi çok fazla büyütürler  bu durum insanın vücut yapısını ,duygu durumunu ,yemek yemesini ,uyumasını ,düşüncelerini,konuşmalarını ve daha bir çok durumu olumsuz yönde etkileyecektir. kısa süreli bir üzüntünün depresyon ile tanımlanması kesinlikle doğru değildir.

Depresif bozukluklar genetik olarak aktarılırmı?

Bilim adamlarının yapmış oldukları çalışmalarda insan DNA’sında depresyona dair bir gene rastlanamamıştır ancak aile içersindeki bir bireyde depresif bozukluk varsa diğer bireylerinde bundan etkilendiğini ve ilerleyen zamanlarda depresyona girmelerine sebebiyet verdiği düşünülmektedir. depresif bozukluklar genellikle psikolojik bir travma sonucu oluşurlar.

Depresyonun seyri

Depresyon rahatsızlığı bulunan insanların %85-90’ıbilinen tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir. depresif bozukluklarının  %10-15’i ise 2 yıldan fazla sürebilir. doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması ile bu süreler çok daha kısa sürebilmektedir. tedaviye erken başlanılmış olması tedavi sürecinin daha kısa sürmesine yardımcı olacaktır. depresyon insan hayatı boyunca farklı dönemlerde duygu bozukluklarına bağlı olarak yeniden ortaya çıkabilir. depresyonun tedaviden sonra tekrarlamış  olması ilerleyen dönemlerde yine tekrarlama olasılığını arttırır.

Depresyon geçiren insanlara nasıl davranmalıyız ?

Her birimizin çevresinde depresif rahatsızlık geçiren insanlar mevcuttur. bu kişilere çok ağır bir rahatsızlıkları olduğu hissini vermek ,aşırı sevgi ve ilgi durumu olduğundan daha kötü hale sokacaktır.onunla konuşmalı dertlerine ortak olmalıyız ancak bunu yaparken fazla abartmak hastayla beraber ağlamak hastanın psikolojik olarak bu durumda olmasının normal olduğunu düşündüreceğinden oldukça yanlış bir davranış olacaktır. Yakınlarının bu rahatsızlıktan en kısa zamanda kurtulmasını isteyen dostları ve ailesi farkında olmadan hatalı davranışlar gösterebilirler. Bu gibi durumlar hastalığın tedavi sürecinin uzamasına neden olabileceği gibi aile bireylerinin de psikolojik olarak rahatsızlık yaşamalarına sebep olabilir.Peki, tüm bu süreç içerisinde ne yapmamız doğru olacaktır? depresif rahatsızlık geçiren kişinin hastalığını ortada bir şey yokmuş gibi görmek dışarıya çık gez dolaş hiçbirşeyin yok gibi kelimeler yada onun insanlarla zorla konuşmasını sağlamak çok yanlış olacaktır.  onun yanında olduğunuzu hissettirmeniz hastaya daha iyi hissettirecek ve hastalığın tedavi sürecini olumlu yönde etkileyecektir. hastaya sosyal olması konusunda baskı uygulamak doğru olmayacaktır. Hastaya  arada sırada gezme yada sevdiği aktiviteleri yapma tekliflerinde bulunmak hastayı yönlendirmek daha doğru olur.bazı hastaların depresyon süresi oldukça fazla sürebilmektedir. Bu durum hasta yakılarını da ruhen yoracaktır. araştırmacılar ve doktorlar depresyon hastalığının bulaşıcı bir rahatsızlık olmadığını ama yinede kendi psikolojimiz açısından dikkatli olmamız gerektiğinin altını çiziyorlar.Prof. Dr. İsmet Kırpınar ““Özellikle uzayan depresyonlarda bazen hasta yakınları, hastalarının sürekli yakınmalarından, uykusuzluğundan, karamsarlığından etkilenebilirler. Bu yüzden bakım sağlayanların bu işi sırayla yapmaları, kendi günlük aktivitelerini sürdürmeleri önemlidir.”

 

 

Depresyon geçiren kişiye yapılmaması gereken davranışlar 

Depresif rahatsızlık geçiren kişiye asla ağır hasta muamelesi yapılmaması gerekir ancak rahatsızlığı küçümsemekte doğru olmayacaktır. ilgi ve alakanızı onu sevdiğinizi gösterin fakat abartıyada kaçmayın. konuşmak istemiyorsa zorlamayın onun üzerindeki sorumlulukları kendi üzerinize almayın yalnızca sorumluluklarını yerine getirirken ona yardımcı olmanız yeterli olacaktır.

Depresyon geçiren kişiye yapılması uygun olan davranışlar 

hastayı doktor kontrolünde tedavi etmeye çalışmanız ve doktoruyla iletişim halinde olmanız daha iyi olacaktır. onu anladığınızı ve yanında olduğunuzu her zamanhissettirmeniz ona iyi hissettirecektir. aşırı ısrarcı olmamak kaydıyla onu gezerek yada aktiviteler yaparak kısa bir süreliğine olsa da rahatsızlığını unutmasını sağlayabilirsiniz. Onu hastalığı yenebileceğine inandıracak şekilde konuşun. rahatsızlığından önce severek yaptığı aktiviteleri yapmasına teşvik edin.

 

Depresyon Türleri

Tüm depresyon türleri aynı değildir. herbir depresyon türünün kendine özgü belirtileri ve tedavisi vardır. en yaygın olan depresyon türleri majör depresyon ,kronik,atipik,manik, bipolardepresyonlardır. klinik depresiflik olarak da bilinen majör depresiflik herhangi bir ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkmaz duygusal karamsarlığa bağlı olarak kendini gösterir. çalışamama ,uykusuzluk ,karamsar ruh hali gibi belirtileri vardır. Distimi olarak da adlandırılan kronik depresyon ise klinik depresiflik ile kıyaslandığında daha uzun süreli fakat daha hafif bir şekilde kendisini gösterir.günlük yaşantıyı çok fazla etkilemez. Senede 2-3 defa majör depresiflik geçirme ihtimaliniz vardır. Atipik depresyon geçiren kişilerde ise aşırı uyuma ,aşırı yeme ,reddedilmeye karşı aşırı tepki verilmesi görülebilir. Mevsimsel olarak görülen depresyonlarda mevcuttur.

Uyku bozuklukları depresyona neden olabilir mi?

Uyku problemleri depresif rahatsızlıkların bir belirtisi olmakla birlikte depresyona sebep olabilecek bir durumdur. Araştırmalar sonucunda uykusuzluğun depresyona sebebiyet verdiği gözlenmiş ve bu sebeple tedaviye başlanırken öncelikle uyku probleminin çözülmesi amacı ile çalışılmaktadır. Bazı hastalar uyuyabilmekamacıyla alkol aldıkları bilinmektedir ancak alkol kullanılması olayları daha da içinden çıkılamaz bir duruma sürüklemektedir.alkolün depresyona sebebiyet verdiği araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

İlaçlar depresyona sebep olabilir mi?

Birçok antihipertansif ilaç, kardiyotonik, antiaritmik ,antianjinal ,ağrı kesici ve romatizma tedavisinde kullanılan ilaçlar,hormonlar, kolinerjik ilaçlar, organik çözücüler, antibakteriyel ilaçlar ,ruhsal yapı ve sinir sistemi üzerinde etkisi olan bazı ilaçlar ,alkol depresyona neden olabilir. İlaç ve alkol yoksunluğu da depresyona neden olabilir.

 

Depresyon tedavisi

Depresif bozuklukları olan  insanlar genel olarak kimsenin kendilerine yardımcı olamayacağını düşünürler bu düşünce onların daha da karamsar olmasına sebep olacaktır. bu durum depresyon tedavisi alan kişiyi intihara dahi sürükleyebilecek bir durumdur. bu sebeplerden dolayı depresif hastaların tedavi edilmesi hayati önem taşımaktadır. depresyon hastalığının  tedavisi için kullanılan ilaçlar mevcuttur. doktor kontrolünde kullanılacak ilaçlar bu durumdan kurtulmayı sağlayabilir ancak hastalığın tedavi edilmiş olması tekrarlamayacağı anlamına gelmez.

Yeniden depresyona girmemek için ne yapılmalıdır?

Hastalığın tekrarlamaması için yapabileceğiniz en doğru şey doktorunuzun vermiş olduğu önerileri uygulamanız olacaktır. Yineleyen depresyonlarda en belirgin sebepbazen ilacın kullanım miktarı bazen ise tedavi süresi açısından yetersiz tedavidir. Doz ve tedavi şartları ve sürelerini doğru uygulamak depresyondan korunmayıyüksek oranda sağlar.Çevreselsebeplerin ön planda olduğu durumlarda hasta üzerindeki stres etkisini azaltacak veya kontrol edecek önlemler depresyonun yinelemesini engelleyecektir. aile içi iletişim sorunlarının gözlendiği durumlarda aile olarakyada bireysel psikoterapi yardımı almak faydalı olacaktır.

Tedavi için kullanılan İlaçların yan etkileri nelerdir?

Depresif rahatsızlıkta kullanılan ilaçlar araştırmalar neticesinde kullanım güvenliği kanıtlanmış ilaçlardır. Doktor tavsiyesi ve denetiminde kullanılması durumundaaşırı ve ciddi yan etkilere sebep olmazlar. Ancak insan yapısı gereği ilaçlara karşı aşırı duyarlılıkların olabileceğinin, fiziksel sorunların ilaçların yan etkilerini arttırabileceklerin unutulmaması gerekmektedir.Sık görülebilen yan etkiler arasında;Ağız kuruluğu ,Görme bulanıklığı ,Kabızlık ,Bulantı, kusma ,Terleme ,Uyuşukluk ,Kilo alma ,Baş ağrısı, ishal ,Karın ağrısısayılabilir.Yan etkilerin kişilere bağlıolarak  farklılık gösterebileceğinin unutulmaması gerekmektedir.

24 Ağustos 2016

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN