0446 223 69 69

Sosyal Medyada Biz}

HİPNOTERAPİ
Hipnoterapi Erzincan Psikolojik Destek ve Danışmalık Vecdi ŞİLTU

ÇAĞIMIZIN VEBASI TEKNOLOJİ

ÇAĞIMIZIN VEBASI TEKNOLOJİ

ÇAĞIMIZIN VEBASI TEKNOLOJİ

 

Çocuklar… masum güzel varlıklar en dertsiz en mutlu…Apartmanlara, gökdelen köşelerine sıkışmış çocuklar… Eskiden hepsisokaklarda özgürce koşup oynarken şimdi ya bir bilgisayar ekranı içerisinde ya da televizyonun bağımlısıdır. Neredeyse hiç biri ne toprağa dokunmuş ne de sokak oyunları ile buluşmuştur. Bırakın buluşmayı oynamayı çoğu isimlerine bile yabancıdır.

Peki ya neydi bunun sebebi devamlı soruyorum kendime.daha bebeklikte reklam izletilerek yemek yedirilen, ağladığında eline bir cep telefonu tutuşturularak susturulan çocukların böyle dünya sorunlarından uzak kendini geliştirmekte zorlanan bireyler olarak yetişmesindeki suç sadece değişen çağa mı yıkılmalı?yoksa bu çağa ayak uyduran anne babalarda bir pay çıkartmalı mıdırlar kendilerine? Bence tamamıyla ebeveynlerede yıkmamalıyız suçu.Velilerle yapılan görüşmelerde, pek çok ailenin bu konuda sıkıntıda olduğunu, bazen de çaresiz kaldıklarını ve yasaklara yöneldiklerini gözlemliyoruz. Anne babalar %62 oranında çocuklarının hangi sitelerde dolaştıklarını bilmemektedirler.
Çocuklara hangi sitelere girdikleri sorulduğunda %44’ü oranında seks içerikli sitelere, %14’ü bomba imalatı sitelerine, %12’si nereden silah alabilecekleri bilgisini içeren sitelere girdiklerini belirtmişlerdir. %43’ü ailesinin internet konusunda bir kural koymadığını, %31’i ailesinin kuralları takip ettiğini, %26’sı ise kurallara rağmen istediklerini yaptıklarını belirtmişlerdir.

 Bu yeni teknolojinin çocuklar için en yapıcı biçimde nasıl kullanılması gerektiği konusunda, elimizde ne kapsamlı araştırmalar ne de yol gösterici ilkeler vardır.Ayrıca bu hızlı betonlaşma sürecinde çocuklarımıza sunabileceğimiz kaç park kaç bahçe kaldı diye sormalıyız kendimize. Yeşil alanların yerini alışveriş merkezleri eğlence mekânları aldı ve çocuklar parklardan yavaş yavaş uzaklaştırıldı.

Çok değil on sene kadar önce her şey çok daha farklıydı. Hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran teknoloji ne yazık ki çocukluğumuzu, çocuklarımızı elimizden aldı. Artık bir çok şey eskisi gibi değil. Eli yüzü toz toprak içinde dizleri yaralı bereli evin yolunu akşam ezanının okunmasıyla zor bulan hatta bulamayıp annesinden sopa yiyen çocuklarımız yerini elinden telefon tablet düşmeyen, internet meraklısı, televizyonda çizgi filmin başından kalkmayan hayat ile bağlarını koparmış çocuklara bıraktılar.Sokaklar çok tehlikeli açarım çizgi filmi dizimin dibinde oturur diyen anneler asıl tehlikenin o televizyonda olduğunu anladıklarında her şey için geç olacak. Yok, canım sende diyenler olacaktır bana.Soralım bakalım etrafımızdaki çocuklara elim sende,saklambaç, çelik çomak, bezirgân başı gibi sokak oyunlarının kaçını biliyorlar? Teknolojinin abartılmasıyla bu saymakla bitmeyen sokak oyunlarının bir çoğu unutulmaya yüz tutmuş durumdadır.Geçmiş nesil bu oyunlar sayesinde yardımlaşmayı iş birliği yapmayı, paylaşmayı öğrenirlerdi. İşte bu yüzdendir ki günümüz çocuklarında son derece ciddi güven eksikliği var.Şimdi bazı illerimizde bu oyunları tekrar gün yüzüne çıkarmak için çalışmalar yapılıyor bulabildikleri yeşil alanlarda belirli günlerde çocuklarımızı buluşturuyorlar fakat bu yeterli mi?

 

Hayır değil. Aşırı İnternet kullanımı çeşitli ülkelerde kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Amerika birleşik devletlerinde yasal olan ve olmayan çeşitli önlemler alınmıştır. Nedir bu önlemler? Bazı internet erişim firmaları çocuklar için sakıncalı olan WEB sitelerine sohbet odalarına ve bülten tahtalarına erişimi önleyecek önlemler almaktadırlar(1).En önemli kontrol yolu İse evde annenin babanın yakın denetimiyle birlikte internet erişiminin sağlanmasıdır ve ebeveynler çocuklarına küçük yaşta internet kullanımıyla ilgili bazı kuralları öğretmelidirler(2).Kısacası asıl yapmamız gereken çocuklarımız teknolojinin ağır kanatlarındanız da olsasoyutlamamızdır.

 

Peki, teknolojinin olumsuz etkileri sadece bunlarla sınırlı mı? Kesinlikle hayır. Savaş ve kavga içeren bilgisayar oyunları ile çocuklar şiddete meyilli olmaya, tahammül yetilerini yitirmeye başlamaktadırlar. Sorunları çözmede kaba kuvvette başvuran çocukların çoğunda da görülmüştür ki bilgisayar oyunlarına aşırı bağımlılık göstermektedirler. Toplum ile iletişim esnasında çabuk sinirlenen, kaba ve argo dil kullanan çocukların bu davranışların büyük bir kısmını internet ve bilgisayar oyunlarından edindikleri saptanmıştır. Aşırı teknoloji bağımlısı olan çocuklar psikolojik yıkımların yanında son derece ciddi fiziksel yıkımlarda yaşamaktadırlar. Görme bozuklukları, iskelet sorunları, Radyasyon riski ,daha az hareketten kaynaklanan fiziksel problemler

 gibi sağlık  problemlerine yol açmaktadır. 2012 yılında Bursa’da kendisini bir süper kahraman sanıp ranzanın demirine kendini asan küçük Hamdi bunun en acı örneğidir(3). Bu bağımlılığa bir çözüm bulunmazsa çocuklarımızın sonu ya minik Hamdi gibi olacak ya dakendilerini ifade edemeyen toplum ile iletişim kopuklukları yaşayan asosyal bireyler olarak yetişeceklerdir.Gelelim teknolojinin sosyolojik etkilerine. sanal dünyadaki ilişkilerle, gerçek ilişkiler arasındaki fark ,çocuklar tarafından tam olarak ayrımlaştırılamamaktadır. Fiziksel kimliklerini ortaya koymaksızın, sohbet odalarında dolaşmanın tehlikesi, ileri yıllarda gerçek sosyal hayattan çekilme davranışları ile kendini gösterebilecektir.

Gerçekte çok içe dönük biri internetle kendine güven duygusunu destekleyecek arkadaşlar edinebilir. Uzun süre internette Chat yapan çocukların gerçek hayatta arkadaş edinme sıkıntısı çektiği yapılan araştırmalarla saptanmıştır. Bir araştırmada WEB gezintilerinde, çocukların kendilerini nasıl hissettikleri sorulduğunda cevap en çok “yalnız” olmuştur. Bu yalnız çocuklar, giderek toplumda iletişim kurmakta zorlanmakta, topluma karşı olumsuz duygu ve düşünceler beslemeye başlamaktadır.Ayrıca yine bir araştırmada, aşırı internet kullanan çocukların daha az kitap okudukları saptanmıştır.(4)

 

 

Bana kızanlar olacaktır bu teknolojinin hiç mi yararı yok hep zararlarından söz ediyorsun diye. Kesinlikle yararlarıda saymakla bitmez. İnternet kullanımının yaygınlaşması kuşkusuz eğitimde büyük yararlar sağladı. Çocuklarımız ödevlerini yapmada, araştırıp öğrenmede büyük kolaylıklar elde ettiler. Özellikle ödev yaparken, yeni bir konunun araştırmasını yaparken büyük kolaylıklar getirdi. İnternet sayesinde çocuklar, elektronik posta ve sohbet odaları aracılığıyla yeni dostluklar kurabilmekte, WEB sitelerinde gezinerek yeni bilgiler edinebilmekte, okul projelerine yeni materyaller bulabilmektedir.

 Fakat bunun yanında bilgiyi düzene sokup allayıp pullayıp hazır bir şekilde çocuğun eline verdik. Sen dur dedik sen düşünme biz düşünürüz dedik sen araştırma biz araştırırız dedik. Ne yaptık böyle yaparak? Hemen söyleyeyim kitap kokusunu hiç tatmamış, ansiklopedilerin gizemli dünyasını keşfedememiş, hiç sözlük kapağı açmamış hazırcı çocuklar yetiştirdik. Kitap demişken araştırmalara göre çocuk gelişimini etkileyen en önemli faktörlerden biri de kitap okumaktır. Çocuklar kitap kapağını açtığında bambaşka ufuklara yelken açar, yeni düşüncelere açık olmayı öğrenirler.Fakat gün geçtikçe çocukların elindeki kitaplar gitti yerine cep telefonları geldi. Araştırmalara göre bilgisayar ve interneti fazla kullanan öğrencilerde uyku bozuklukları,depresyon sosyal ortam ve ilişkilerden uzak durma, toplumda kendini ifade edememe gibi sorunlar yaşadıkları görülmektedir(5).

 

Unutmayalım ki çocuklar ebeveynlerini örnek alırlar. Eğer onların topluma yararlı, sosyal, bilinçli bireyler olmasını istiyorsak değişime hep birlikte başlamalıyız. Hadi ne duruyoruz. Alın şu çocukların elinden tabletleri, telefonları. Gönderin sokağa! Düşsünler, kanasın dizleri. Eve terli terli gelip annelerinden azar işitsinler biraz. Çünkü bir daha hiçbir zaman çocuk olamayacaklar…

 

 

 

 

 

                                                                              KÜRŞAT ÖZYÜREK

 

(1)Çocuk ve İnternet Kullanımı, nilüfer Tuncer, Türk kütüphaneciliği 14,2(2000),syf 209

 

(2) Çocuk ve İnternet Kullanımı, nilüfer Tuncer, Türk kütüphaneciliği 14,2(2000),syf 210

 

(3) haber7 3. Sayfa 30.07.2012

 

(4)internetin çocuklar üzerndeki etkileri Dilek BOZKURT-Rehberlik Servisleri Buluşması Konferansı

 

(5)çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı dr anıl Yeşildal bilgisayar ve internet bağımlılığı

24 Ağustos 2016

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN